Něco o trestech a trestání
Výcvik nebo modifikace chování psů založený na trestech selhává, protože psy neučí, co mají dělat, ale pouze potlačuje nežádoucí chování. Zdánlivě to ale vypadá, že to funguje, protože pes obvykle přestane dělat to, co dělá, alespoň pro tu chvíli. Přestane to ale dělat ne proto, že by pochopil, že to dělat nemá, ale protože se snaží vyhnout trestu. Dlouhodobě to nebude fungovat, když daná věc pro něj má větší hodnotu, než je jeho strach z vašeho trestu. Většinou tou větší hodnotou bývá pocit bezpečí nebo jídlo.

Často se říká, že stačí, pokud psu hned potom řekneme, co udělat má a za to ho odměníme. Ano, je to sice ten lepší způsob, ale ne o moc.
Trest, aby fungoval a zastavil chování, musí být dostatečně silný a musí přijít v okamžiku, kdy pes danou věc provádí. Je tady ale spousta úskalí.
Jak funguje trest
Pes často dělá něco, co nechceme, proto, že se necítí dobře. Nebo v bezpečí. Pokud ho v té chvíli ještě potrestáme, například za jeho výpad proti jinému psu, vůbec tomu nepomůžeme, ale právě naopak. Pes si může trest spojit právě s tou situací a ne s tím, co udělal. Určitě se tím nenaučí, že jiní psi jsou v pořádku a že není třeba je na místě likvidovat. Moc už nespraví to, když mu hned po korekci řekneme, že má jít k noze.
Může se ovšem stát, že takový pes sice s útoky přestane, ale z jiného důvodu. Ne proto, že by usoudil, že to přece jen přehání a začal psy milovat, ale proto, že vyhodnotil, že vy jste pro něj ještě větší hrozba. A jak jsme si řekli, pes někdy přestane dělat, co dělá, aby se vyhnul trestu. K jiným psům se ale jeho vztah nezlepší a může pak stačit, že ho na procházku vezme někdo jiný…

Tresty snižují ochotu psa s vámi spolupracovat a poškozují vztah k vám. Ne, že by vás neměl rád, psi nám odpustí téměř cokoliv. Projeví se to ale v učení psa. Dnes už máme studie, které dokazují, že trénink pomocí pozitivního posilování je účinější, než trénink založený na odměnách a trestech.
V kurzech občas mívám psí studenty, kteří prošli klasickým výcvikem, jsou uvyklí přijímat povely a očekávat trest, když je nesplní. Takový pes nepřemýšlí, prostě čeká, co mu řeknete. Dá pak docela práci ho naučit, že přemýšlet může, a že když udělá chybu, vůbec nic se mu nestane. Takový pes se vám pak pomalu mění před očima. Trénink ho začne opravdu bavit. Přestane cvičit, protože musí a začne to dělat proto, že sám chce.
Některé důsledky užívání trestů
1. Tresty neučí žádoucímu chování
Trestání se zaměřuje na to, co by pes neměl dělat, ne na to, co by dělat měl, a pes pak neví, co se od něj očekává.
2. Trestání vyvolává strach a úzkost
Trestání může u psa vyvolat strach a úzkost, protože si může trest spojit s vámi nebo se situací, což může způsobit, že se začne bát nebo bude agresivní.
3. Trestání poškozuje vztahy
Trestání může poškodit pouto mezi vámi a vaším psem, může k vám ztratit důvěru nebo se vás bát.
4. Trest neřeší základní příčinu chování
Trestání řeší pouze příznak problému, nikoliv jeho příčinu, což může vést k tomu, že se chování později znovu objeví.
5. Trest zafunguje jinak, než jste zamýšleli
Psi se mohou naučit vyhýbat situacím nebo lidem spojeným s trestem, místo aby se naučili žádoucímu chování.
6. Trestání vyžaduje neustálý dohled a důslednost
Trest musí být okamžitý, důsledný a dostatečně přísný, aby byl účinný, čehož může být obtížné dosáhnout a může to vést k nezamýšleným důsledkům.
Tresty mohou být např.:
- škubnutí vodítkem,
- korekce, manipulace se psem
- křik, verbální agrese, pokárání
- bití
- použití „výcvikových“ pomůcek a postupů jako je:
- sprej
- stahovací obojek, elektrický obojek, sprejový obojek
- postroje proti tahání
- odepření jídla nebo vody
- odepření podpory, když se pes bojí
- zastrašování jakéhokoli druhu
- nucení psa, aby se postavil svému strachu nebo aby se s ním „vyrovnal“.
- říkání „NE!“ nebo „NECH TOHO!“ zvlášť, pokud to má pes spojené s nějakým druhem trestu
Co funguje:
Pozitivní posilování, tzn. trénink založený na odměňování žádoucího chování v prostředí, kde to pes zvládne a postupným ztěžováním podmínek.
Obvyklé chyby:
- nevím, co psa skutečně motivuje
- prostředí je příliš náročné
- pes má „plný kyblík“, tj. předchozí situace ho dostaly na takovou úroveň stresu, že není schopný se soustředit a učit se
- neřešený zdravotní problém
A úplně nejlépe funguje nebýt na to sám a najít si trenéra, který trénuje psy s etickým přístupem ke psu. To však nebývá ten, kdo vám se psem nejdřív škubne a pak ho zasype pamlsky.