Jaký vybrat náhubek: typy

Na trhu je spousta typů náhubků a občas je těžké se v tom vyznat. Náhubky se ovšem liší nejen materiálem, ze kterého jsou vyrobeny, ale i účelem použití. Jaký tedy vybrat náhubek?

1. Fixační náhubek

Tento typ náhubku je občas nutný u veterinárního ošetření psa. A u toho by také mělo zůstat. Bohužel stále jsou k vidění i třeba v prostředcích městské hromadné dopravy. Jsou skladné, člověk je snadno zmuchlá do kapsy, v batohu zabírají málo místa. Pro psa jsou ale často přímo nebezpečné: zvlášť v teplejším počasí můžou způsobit přehřátí psa a jeho kolaps, když se se zavřenou tlamou není schopen ochlazovat. Vadí, i když není zrovna horko: pes komunikuje nejen šťěkáním a vrčením, vydává i řadu jiných signálů, ke kterým potřebuje celé své tělo, včetně čumáku. Když mu čumák zakryjeme fixačním náhubkem a úplně mu znemožníme ho otevřít, omezíme tím i jeho komunikační možnosti.

2. Plastový náhubek

Asi nejčastější typ náhubku, je vhodný pro každodenní nošení. Výhodou je, že je lehký, nebývá tak robustní jako třeba náhubek kovový a dělají se i takové, které psu zamezí v samosběru dobrot ze země. Nevýhodou bývá, že se snadno sáhne vedle, co se týká jeho správné velikosti, jak o tom píšu TADY. Dají se ale najít i náhubky dobře tvarované, s dostatkem místa pro pořádné zívnutí. A nenechte se odradit, že jsou určené pro jiné plemeno a aktivitu, záleží jen na tom, že správně sedí vašemu psu.

3. Kovový náhubek

U kovových náhubků je obvykle menší šance, že sáhnete vedle. Náhubky bývají hodně prostorné. Někdy to ale může být na překážku, to hlavně, když máte energického psa. Kovovým náhubkem to docela bolí. Pro velká plemena psů je to často jediný typ náhubku, který seženete. Služební psi nosívají právě tento typ. Budí respekt.

4. Kožený a textilní náhubek

U těchto typů náhubku platí podobně jako u náhubku fixačního, že jsou skladné. Snadno je strčíte do kapsy, když je zrovna nepotřebujete. Tím se ale může deformovat tvar, což někteří psi nemají úplně v oblibě. A když se kožený náhubek namočí, deformuje se ještě snáze. Také správná velikost se hůř odhaduje.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *